pic1 GEOZONES help

Wnioski

Na tej podstronie widzimy wszystkie wnioski wysłane przez użytkowników z naszej organizacji. W tabeli są one wylistowane, a sortowanie może odbywać się poprzez status danego wniosku.

Lista zawiera dwie możliwości wyświetlania:

Utwórz wniosek o dodanie stref

Po kliknięciu przycisku
ukazuje się strona tworzenia wniosków o strefy.
Pierwszą częścią wniosku jest wypełnienie danych osobowych (Imię, Nazwisko, Email i Numer telefonu): Następny krok to uzupełnienie pola "Nazwa", module 'Parametry strefy'. W tym oknie wpisujemy nazwę strefy zgodnie z nazewnictwem w organizacji, do jakiej użytkownik należy. Do tej nazwy zostanie dodany prefix w postaci 4 znaków poprzedzających to, co wpiszemy: [XXXX]nazwa_strefy Uzupełniamy pole "Rodzaj strefy", wybierając jedną z opcji: Kolejny moduł to 'Objętość przestrzeni powietrznej', gdzie wpisujemy dolną i górną granicę strefy. Aplikacja daje nam możliwość wyboru: W tym module możemy również nieobowiązkowo opisać strefę wg informacji uznanych za istotne. Następny moduł to 'Uzasadnienie wprowadzenia strefy geograficznej' Jesteśmy zobligowani do uzupełnienia trzech pól. Wypełniamy własnymi słowami zgodnie z zamierzeniem oczekiwanym po wprowadzeniu strefy: Moduł 'Restrykcje' Wybieramy jedną z czterech predefiniowanych opcji dotyczącą warunków lotów. Aplikacja sugeruje nam wybór przy zaznaczaniu rodzaju strefy, lecz można go zmienić zgodnie z naszą preferencją. Dalsze kroki zależą od dokonanego przez nas wyboru restrykcji. W przypadku gdy wybierzemy jedno z: Jesteśmy zobligowani do zaznaczenia minimalnie jednej restrykcji w: lub/oraz w
Po zaznaczeniu odpowiednich restrykcji lub w przypadku wybrania z kategorii restrykcji dwóch pozostałych opcji: Przechodzimy do modułu Czas obowiązywania strefy. Zaznaczamy jedną z opcji, zgodnie z preferencją: Następnie musimy określić daty startu i końca aktywności strefy w formacie DD.MM.YYYY hh:mm. Po określeniu daty aktywności strefy pozostaje nam zaznaczenie czasu aktywności obowiązywania strefy: Kolejny krok to wyrysowanie strefy na mapie. Po tej czynności będziemy mogli kliknąć w przycisk:
Jeśli nie chcemy wysyłać wniosku, możemy go zapisać na później lub jako szablon, klikając w przycisk:

Narzędzia mapy oraz rysowanie stref

Narzędzia mapy


W części "Wyznaczenie strefy widzimy widok mapy z narzedziami opisanymi powyżej.
Po prawej stronie mapy widzimy moduł "Tabela stref". Po kliknięciu ukaże nam się opcja dodania geometrii oraz ewentualnie lista już dodanych:
Na obrazku widzimy wytyczone 3 geometrie. Są to okrąg oraz dwa wielokąty.
Aby edytować wykreśloną przez nas geometrię, należy ją zaznaczyć i kliknąć przycisk "edytuj" , który pojawi się pomiędzy "korytarzem" i "miarką" w narzędziach mapy.

Edycja wielokątu:
Aby dodać wierzchołek przytrzymaj klawisz CTRL (Cmd dla Mac) a następnie kliknij w bok wielokąta lewym przyciskiem myszy.
Aby usunąć wierzchołek kliknij klawisz ALT + lewy przycisk myszy na wierzchołku, który chcesz usunąć.
Aby zmienić współrzędne wierzchołka przeciągnij wierzchołek lub kliknij na niego dwukrotnie lewym przyciskiem myszy, wprowadź odpowiednie wartości w polach tekstowych po czym naciśnij zapisz:


Edycja okręgu:
Przycisk edytuj ukazuje nam współrzędne geograficzne (np. 52° 33′ 27″ N, 018° 26′ 05″ E) okręgu oraz promień[m] okręgu. Wszystkie te wartości możemy edytować.


Edycja korytarza:

Aby dodać wierzchołek przytrzymaj klawisz CTRL (Cmd dla Mac) a następnie kliknij w wbrane miejsce na mapie lewym przyciskiem myszy.
Aby zmienić współrzędne wierzchołka przeciągnij wierzchołek lub kliknij na niego dwukrotnie lewym przyciskiem myszy, wprowadź odpowiednie wartości w polach tekstowych po czym naciśnij zapisz.

Po wkreśleniu interesującego nas korytarza, pojawia się zapytanie o jego szerokość [m]:


Aplikacja obsługuje również pliki *.kml, z których również możemy wgrać geometrię żądanej strefy.
Wytyczone geometrie możemy dowolnie zaznaczyć i połączyć kształty w jeden, jeśli na siebie zachodzą.

🎥 Filmy instruktażowe możemy znaleźć w dziale Wsparcie i FAQ.

Utwórz wniosek o usunięcie stref

  1. Kliknięcie przycisku
    spowoduje pojawienie się okienka pop-up
    z selektorem, pozwalającym nam wybrać strefę, o której usunięcie wnioskujemy.
  2. Po wybraniu odpowiedniej strefy, przejdziemy do widoku wniosku o strefę, ale z mocno ograniczoną możliwością edycji. Na samym dole strony znajdziemy przycisk "Wyślij".
  3. Ostatnią czynnością jest podanie powodu usunięcia strefy, co można zrobić w okienku pojawiającym się po kliknięciu przycisku "Wyślij".
Wniosek zostanie rozpatrzony w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, a status można sprawdzić na liście wniosków o usunięcie stref.